آدرس کارخانه سفیر استون: تهران ، شهرک صنعتی شمس آباد ، بلوار گلستان ، گلشن ۲ ، پلاک ۱۴

سنگ دیوار

با توجه به اهمیت نما و جلوه در ساختمان‌سازی امروزی، مصالح بسیار گسترده و متفاوتی طی چند دهه‌ی اخیر در امور ساختمانی تست شده‌اند و انواع سنگ‌ ساختمانی یکی از موفق‌ترین مصالح مورد استفاده برای نمای خارجی ساختمان‌ها محسوب می‌شود که توانسته نظر مساعد عمده‌ سلیقه‌ها را جلب کند. سنگ دیوار را می‌توان یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین مصالح ساختمانی دانست که با هدف زیباسازی نمای بیرونی و داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیواره‌ها در هر ساختمان نقش مهمی در استحکام و زیبایی آن دارند و انسجام و یک‌پارچگی بیشتر ساختمان را موجب می‌شوند. امروزه می‌توان با توجه به شرایط و نمای ظاهری ساختمان، از انواع سنگ‌ روی دیوار استفاده کرد.

سنگ روی دیوار

خرید سنگ برای دیوار و مشاوره جهت طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی در تهران

نمونه سنگ اسلب در کارخانه سفیر استون برای سنگ دیوار داخلی

سنگ دیوار چیست؟

 به‌طورکلی به مجموعه‌ای از سنگ‌های ساختمانی که برای ساخت نمای ساختمان و یا ایجاد استحکام بیشتر در آن استفاده می‌شوند، سنگ دیوار می‌گویند.

 مهم‌ترین ویژگی سنگ‌هایی که به‌عنوان سنگ دیوار در ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند، استحکام و مقاومت بالای آن‌ها است؛ چراکه سنگ نمای دیوار باید ماندگاری و مقاومت خوبی در مقابل شرایط جوی گوناگون داشته باشد و درعین‌حال زیبایی خود را حفظ کنند. به طور معمول سنگ دیوار از سنگ‌هایی مانند مرمریت یا تراورتن که استحکام خوبی دارند، ساخته می‌شود.

نمای سنگ دیوار بیرونی حیاط

انتخاب سنگ بر اساس نوع کاربری همیشه سخت است و در این قسمت قصد داریم به بایدها و نبایدهای انتخاب سنگ برای دیوار حیاط بپردازیم. با مطالعه این مقاله در گام اول با انواع سنگ های قابل استفاده در نمای حیاط آشنا می شوید و سپس با ارائه پارامترهای موثر در انتخاب، آگاهانه بهترین انتخاب را خواهید داشت.

نمای دیوار حیاط را می توان مشابه نمای دیوار بیرونی ساختمان دانست با این تفاوت که بسیاری از خریداران در انتخاب آن حساسیت کمتری نسبت به سنگ نمای بیرونی ساختمان دارند. در نمای دیوار حیاط عمدتاً از سنگ های تراورتن، گرانیت و چینی استفاده می کنند که از کاربردی ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنگ تراورتن دره بخاری
سنگ تراورتن حاجی آباد
سنگ تراورتن عباس آباد
تراورتن شکلاتی یزد
تراورتن عسل یزد
سنگ تراورتن کرم یزد
سنگ تراورتن تکاب
الیگودرهای چینی
چینی ها
سنگ گرانیت نهبندان
گرانیت نطنز
گرانیت زاهدان
بهترین سنگ دیوار حیاط


یکی از مهم ترین نکات برای انتخاب نمای سنگی حیاط، علاوه بر توجه به زیبایی باید به پارامترهای کیفی مانند موارد زیر توجه کرد:

مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی
مقاوم در برابر باران اسیدی
مقاوم در برابر تغییرات دما

انواع سنگ دیوار

سنگ دیوار اتاق خواب

 سنگ دیوار انواع متفاوتی دارد که با درنظرگرفتن مکان موردنظر می‌توان نوع و جنس سنگ را انتخاب نمود.

 استفاده از سنگ دیوار در دکوراسیون داخلی و خارجی با توجه به مکان موردنظر می‌تواند متفاوت باشد. به طور معمول در دکوراسیون خارجی ساختمان باید از سنگ‌هایی استفاده شود که استحکام و مقاومت بالایی در برابر تغییرات جوی و آب‌وهوایی داشته باشند و بتوانند نمایی زیبا را در فضای بیرونی ساختمان ایجاد کنند. در صورت انتخاب سنگ نمای دیوار بی‌کیفیت و نامناسب در نمای بیرونی یک ساختمان، در اثر گذر زمان، شاهد تخریب، فرسودگی و ظاهری ناخوشایند در سنگ روی دیوار خواهیم بود.

 به طور معمول سنگ‌هایی که قرار است در نمای بیرونی و خارجی یک ساختمان استفاده شوند، باید از قابلیت جذب آب پایینی برخوردار باشند و استحکام آن‌ها در مقابل فرسایش قابل‌توجه باشد. در صورت عدم استحکام کافی در سنگ‌ روی دیوار و جذب آب بالا، به‌مرور شاهد عواملی چون جداشدن آن‌ها از دیوار، شکسته‌شدن، خوردگی یا رنگ‌پریدگی هستیم.

به‌منظور نماسازی قسمت‌های بیرونی ساختمان و دیوار حیاط از سنگ‌های با استحکام بالا مانند سنگ مرمریت، تراورتن یا گرانیت استفاده می‌شود. همچنین در قسمت‌های ساختمان مانند پارکینگ به طور معمول از سنگ‌هایی استفاده می‌شود که در برابر ضربه یا فشارهای مکانیکی استحکام بالایی داشته باشند.

در فضاهایی مانند پارکینگ به دلیل کوتاه‌بودن سقف و عدم وجود نور کافی باید از سنگ‌هایی با رنگ روشن استفاده شود تا امکان رفت‌وآمد خودروها بهتر فراهم شود. در قسمت‌هایی از دکوراسیون داخلی یک ساختمان که سرپوشیده بوده و در معرض تغییرات آب‌وهوایی قرار ندارند، می‌توان از سنگ‌ روی دیوار با مقاومت کم‌تر استفاده کرد. از ویژگی‌های سنگ‌های مورداستفاده در دکوراسیون داخلی می‌توان به قابلیت زیبایی در آن‌ها اشاره کرد.

سنگ نمای دیوار باید در برابر ضربه و شرایط بازی و اسیدی نیز مقاوم باشند. به‌منظور زیباسازی در دکوراسیون داخلی از سنگ‌هایی با جنس مرمریت یا مرمر که زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند استفاده می‌شود.

 سنگ نمای دیوار از نظر جنس و ابعاد برش انواع متفاوتی دارد که در ادامه به انواع آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1- انواع سنگ دیوار با توجه به نوع جنس

جنس سنگ دیوار می‌تواند از میان انواع سنگ‌های چینی، گرانیت، بوک مچ و فور مچ، مرمریت، تراورتن، لایم استون، کوارتز و مرمر، با درنظرگرفتن خصوصیات مکان موردنظر انتخاب شود‌.

  • سنگ دیوار تراورتن سنگ مناسبی به‌منظور دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان است. این سنگ از مقاومت، استحکام، زیبایی و ساب‌پذیری بالایی برخوردار است.

 سنگ تراورتن دارای تنوع رنگی گسترده و چسبندگی مناسب نیز است.

  • سنگ مرمر به‌عنوان یک سنگ دیوار گران شناخته می‌شود که به دلیل قیمت بالایی که دارد، استفاده آن زیاد مرسوم نیست. استفاده از سنگ مرمر در ساختمان‌هایی که معماری آن‌ها از نوع کلاسیک است، زیبایی خاص و خیره‌کننده‌ای را به وجود می‌آورد.
  • سنگ گرانیت نیز سنگ دیواری است که استفاده‌ی آن به‌عنوان دیوارپوش بسیار رواج دارد. تنوع رنگی سنگ گرانیت بالاست. این سنگ از مقاومت خوبی در برابر حرارت نیز برخوردار است که به همین دلیل، گزینه مناسبی برای استفاده در آشپزخانه‌ها و موارد مشابه به‌حساب می‌آید.

 مقاومت سنگ گرانیت در برابر آب و انواع خوردگی نیز باعث شده است تا در حمام و سرویس‌های بهداشتی نیز از این سنگ استفاده شود.

سنگ دیوار خانه

2- انواع سنگ دیوار با توجه به ابعاد برش

در حالت کلی می‌توان گفت زمانی ‌که سنگ‌ها از معدن استخراج می‌شوند به ۲ صورت کوپ و لاشه موجود هستند. درواقع سایز کوپ اولین اندازه‌ی ۱ سنگ ساختمانی است که پس از استخراج به‌صورت مکعبی به انواع سنگ‌بری‌ها فرستاده می‌شود.

سنگ‌های لاشه نیز شکل نامنظمی دارند و دارای درجه سختی نسبتاً بالایی هستند.

در اثر برش سنگ کوپ در کارخانه با استفاده از دستگاه‌هایی بنام اره بر، ابعاد متفاوت و مرتبی از این سنگ مکعبی شکل تولید می‌شود. اندازه سنگ کوپ با قیمت آن ارتباط مستقیم دارد. هراندازه سنگ کوپ در ابعاد بزرگ‌تری تولید شود، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

سنگ کوپ در ابعاد متفاوتی بنام تک کوپ، ۲ کوپ و ۳ کوپ تولید می‌شود. بهترین سایز سنگ کوپ نوع تک کوپ آن است که به شکل شش‌ضلعی بوده و زیبایی منحصربه‌فردی دارد.

سنگ ۲ کوپ شکل هندسی خاصی ندارد و در مواردی دارای شکستگی نیز است. وزن سنگ تک کوپ از ۲ کوپ بیشتر است. سنگ‌های سه کوپ در مقایسه با سنگ‌های تک کوپ از قیمت و وزن کمتری برخوردار هستند و اندازه آن‌ها کوچک‌تر است.

3- سنگ تایل

 سنگ تایل را می‌توان جزو ابعاد پرکاربرد سنگ نمای دیوار در مصارف ساختمانی دانست. به سنگ‌های سایز شده سنگ تایل گفته می‌شود.

 سنگ‌هایی چون تراورتن، مرمر، گرانیت، مرمریت در ابعاد تایل برش داده می‌شوند. این سنگ‌ها به شکل مربع و در ابعاد استاندارد ۴۰ در ۴۰، ۵۰ در ۵۰، ۶۰ در ۶۰، و ۸۰ در ۸۰ تولید می‌شوند.

ضخامت این سنگ‌ها در مقایسه با ضخامت سنگ اسلب کم‌تر است. این سنگ در ابعاد دیگری مانند ۴۰ در ۸۰ یا ۳۰ در ۶۰ سانتی‌متر به شکل مستطیل نیز تولید می‌شود. این سنگ‌ها به سنگ‌های فرشی نیز معروف هستند.

4- سنگ اسلب

سنگ اسلب نیز جزو مهم‌ترین ابعاد سنگ در مصارف ساختمانی است. این سنگ از برش کوپ سنگ به دست می‌آید. ضخامت سنگ اسلب ۲ سانتی‌متر است. این سنگ‌ها به‌طورکلی به شکل مربع یا مستطیل در اندازه‌های متفاوت تولید می‌شوند.

 اندازه عرض و طول سنگ‌های اسلب بیشتر از ۸۰ سانتی‌متر است. قابلیت اجرای طرح‌های فورمچ و بوک مچ بر روی این سنگ‌ها وجود دارد. سنگ‌های اسلب به طور معمول در کف‌پوش‌های ساختمان، لابی ساختمان‌های بزرگ، نمای دیوار و … استفاده می‌شوند. سنگ اسلب را می‌توان جزو بزرگ‌ترین سنگ‌های ساختمانی دانست که قیمت آن در مقایسه با ابعاد دیگر سنگ‌های ساختمانی بیشتر است.

5- سنگ طولی

سنگ طولی نیز یکی دیگر از ابعاد سنگ‌ نمای دیوار است که در نتیجه برش کوپ سنگ تولید می‌شود. عرض سنگ‌های طولی به طور معمول در اندازه ۴۰ سانتی‌متر است. چراکه برای برش این سنگ‌ها از دستگاه قله بر ۳۰ تیغ استفاده می‌شود. در صورت برش این سنگ‌ها با دستگاه اره بر، عرض سنگ‌ها بیشتر از ۴۰ سانتی‌متر است.

 از جمله مزیت‌های سنگ‌های طولی می‌توان به جابه‌جایی راحت آن‌ها اشاره کرد؛ چراکه دارای عرض کمی هستند. طول این سنگ‌ها آزاد است و اندازه مشخصی ندارد. سنگ‌هایی که طول آن‌ها بیشتر از یک ونیم متر است با نام سنگ شمش شناخته می‌شوند.

 در این سنگ‌ها افزایش طول سنگ باعث افزایش قیمت آن نیز می‌شود. در این سنگ‌ها قد و پای بلندتر در سنگ باعث افزایش زیبایی نما می‌شود؛ به همین منظور نیاز است تا در هنگام خرید قد و پای سنگ و ساب آن را مورد بررسی قرار دهید.

6- سنگ دیوار حیاط و دیوار خارجی ساختمان

همان‌طور که پیش‌ازاین ذکر شد، انتخاب سنگ نمای دیوار برای دکوراسیون خارجی ساختمان باید از ویژگی‌هایی چون مقاومت و استحکام بالا برخوردار باشد. این سنگ‌ها با توجه به این‌که در معرض مستقیم تغییرات جوی، دمایی و آب‌وهوایی یا رطوبت قرار دارند نیاز است تا انتخاب آن‌ها بادقت صورت گیرد.

 در صورت عدم انتخاب مناسب، با گذشت زمان، شاهد تغییر رنگ در سطح سنگ، شکستگی، جداشدن سنگ از دیوار یا اکسید شدن خواهیم بود. به‌طورکلی برای سنگ دیوار حیاط و یا دیوار خارجی ساختمان، سنگ‌چینی یا تراورتن در مقایسه با گرانیت یا مرمریت مناسب‌تر است.

در مواردی می‌توان از سنگ گرانیت نیز تنها در صورت پیچ‌کردن سنگ به دیوار برای این منظور استفاده کرد. استفاده از سنگ مرمریت در شرایط خاص با ضخامت بالا و بدون ساب نیز در چنین مواردی ممکن است.

خرید سنگ اسلب در تهران

مزایای استفاده از سنگ دیوار

استفاده از سنگ دیوار در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان مزایای فراوانی را به همراه دارد. ازجمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این سنگ‌ها در مقایسه با مصالح دیگر ساختمانی مانند سیمان، آجر و … عایق صدا و حرارت هستند.
  • استفاده از سنگ دیوار در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان باعث افزایش مقاومت و استحکام در ساختمان می‌شود.
  • یکی دیگر از مزایای این سنگ‌ها قابلیت نظافت و تمیزکاری آسان و راحت آن‌ها است.
  • این سنگ‌ها از نمای زیباتر و چشمگیر تری نسبت به مصالح دیگر ساختمانی برخوردار هستند.
  • همچنین نصب آن‌ها در مقایسه با مصالح دیگر ساختمانی آسان‌تر صورت می‌گیرد.

معایب استفاده از سنگ دیوار

  • استفاده از سنگ دیوار در نمای داخلی و خارجی ساختمان به دلیل قیمت بالای این نوع سنگ‌ها می‌تواند هزینه بر باشد. به همین دلیل به طور معمول از سنگ دیوار به‌منظور مکملی برای دکوراسیون استفاده می‌شود.
  • از دیگر معایب سنگ روی دیوار، وزن بالای آن‌ها و افزایش بار وارده بر ساختمان است. توصیه می‌شود برای این منظور از سنگ‌های سبک استفاده شود.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت سنگ دیوار

 قیمت سنگ دیوار تحت‌تأثیر عوامل مختلفی است. این قیمت با توجه به مکان موردنظر برای سنگ‌کاری، نوع جنس سنگ و کاربرد آن متفاوت است. به طور مثال قیمت سنگ نمای دیوار تراورتن با سنگ مرمریت و یا قیمت سنگ مورد استفاده در دیوار حیاط با سنگ دیوار پذیرایی متفاوت است.

سنگ اسلب فیروزه ای

خرید سنگ دیوار با قیمت مناسب و کیفیت عالی از سفیر استون

 به‌منظور خرید سنگ دیوار با قیمت مناسب، با مراجعه به سایت کارخانه سفیر استون، خریدی آسان و باکیفیت را تجربه کنید.   این مجموعه امکان ارسال مصالح خریداری شده به محل اجرا، در سراسر ایران را برای مشتریان فراهم آورده است.

 مجموعه سفیر استون آماده ارائه خدمات به مشتریان در زمینه تولید انواع سنگ دیوار و سنگ‌های مدرن ساختمانی از جمله مرمر، سیلک، تراورتن، گرانیت، اسلب و … است.

شهرک صنعتی شمس آباد که در ۴۵ کیلومتری اتوبان تهران قم قرار گرفته است یکی از فعال‌ترین بازارهای سنگ در ایران است. بیش از چندین هزار کارخانه در این شهرک صنعتی مشغول به فعالیت هستند.

اگر به دنبال یک کارخانه سنگبری برای خرید انواع گوناگون سنگ هستید، کارخانه سفیر استون که در شهرک صنعتی شمس آباد واقع شده است، انتخاب مناسبی برای خرید سنگ‌های باکیفیت است.

سنگ اسلب دیوار

لینک کوتاه شده صفحه: https://b2n.ir/f22649