آدرس کارخانه سفیر استون: تهران ، شهرک صنعتی شمس آباد ، بلوار گلستان ، گلشن ۲ ، پلاک ۱۴

سنگ اسلب

کوپ سنگ یا بلوک سنگ (Block) را برای مصارف گوناگون ساختمانی در اندازه‌ها و ابعاد مختلفی برش می‌دهند که به بزرگترین اندازه‌ی آن، سنگ اسلب اطلاق می‌گردد. درواقع کوپ سنگ که به‌صورت خام از معدن خارج شد، برای فرآوری به کارخانه‌های سنگ بری فرستاده می‌شود و برای کاربری‌های مختلف، در اندازه‌های متفاوتی برش داده می‌شود. با توجه به کاربرد ابعاد بزرگ‌تر سنگ و سرامیک در نمای بیرونی و داخلی ساختمان‌ها در معماری امروزی و جلوه‌ی بهتر آن‌ها، سنگ اسلب امروزه جزو پرکاربردترین سنگ‌ها در ساختمان‌سازی محسوب می‌شود. علاوه بر این، داشتن رگه‌های طبیعی، بر مقبولیت سنگ اسلب افزوده است. طی این محتوا قصد داریم تا انواع سنگ اسلب و کاربردهای آن را شرح دهیم، با ما همراه باشید.

سنگ اسلب سبز

خرید سنگ اسلب و مشاوره جهت طراحی دکوراسیون با اسلب در تهران

نمونه سنگ اسلب در کارخانه سفیر استون

سنگ اسلب چیست؟

معنی واژه اسلب (Slab) لوح، برگه یا ورق است. منظور از سنگ اسلب جنس خاصی از سنگ نیست بلکه اسلب به روش جدیدی اطلاق می‌شود که برای فرآوری سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، از ابزار مخصوصی همچون وایرکات و اره برای برش اسلب‌ها استفاده می‌شود.

در این پروسه با حرکات رفت و برگشتی، کوپ سنگ توسط یک تیغه مخصوص ورقه ورقه می‌شود و چند ورق اسلب تهیه می‌شود. ابعاد ورقه‌های اسلب به اندازه کوپ سنگ خام بستگی دارد. اما به طور کلی اسلب سنگ خیلی بزرگتر از سنگ‌های تایل است که در دیوار، سنگ راه پله، سنگ کف و نما استفاده می‌شوند. عرض اسلب سنگ‌ها معمولا از ۸۰ سانتی متر به بالا است. پس از این که سنگ به صورت اسلب برش داده شد باید مراحل دیگری را بگذراند همچون اپوکسی کاری، رگه گیری، ساب خوردن، صیقل کاری و دوربری.

انواع سنگ اسلب

خرید سنگ اسلب شمس آباد

سنگ‌های اسلب معمولا در انواع و جنس‌های مختلفی در دسترسند که هر یک برای هدف خاصی استفاده می‌شوند. رایج‌ترین انواع سنگ‌های اسلب عبارتند از:

سنگ اسلب مرمر

اگر دنبال یک سنگ ساختمانی اسلب باکیفیت هستید و بالا بودن قیمت برای شما مهم نیست، این نوع اسلب سنگ می‌تواند گزینه خوبی باشد. سنگ اسلب مرمر  خاص، زیبایی خیره کننده‌ای دارد. به خاطر قابلیت عبور نور از بافت شفاف این سنگ، زیبایی آن دوچندان شده است. عبور نور، حالت رنگین کمانی خاصی به این سنگ بخشیده است. می‌توانید از چراغ‌ها و نورپردازی‌های مختلفی در این سنگ‌ها استفاده کنید تا جلوه بسیار زیبایی را به سالن‌های پذیرایی بدهید.

سنگ مرمر را نوعی سنگ آهکی دگرگون شده می‌دانند که رنگ نیمه شفاف و بافت موزاییکی دارد. این سنگ تنوع رنگ بالایی دارد و نوع خالص آن کاملا سفید رنگ است. اما برخی از انواع این سنگ از کانی‌های گوناگونی درست شده‌اند که به آن ناخالصی بخشیده‌اند و باعث شده‌اند که این سنگ در تنوعی از رنگ در دسترس باشد. رایج‌ترین سنگ‌های مرمر سبز رنگ هستند که این رنگ به علت وجود کانی‌هایی نظیر اکتینولیت است. طرح سنگ‌های مرمر ممکن است خالدار، موج‌دار یا رگه‌دار باشد.

این نوع سنگ اغلب برای داخل ساختمان استفاده می‌شود زیرا مقاومت پایینی نسبت به گازها، باران‌های اسیدی و هوازدگی دارد. سنگ‌های مرمر بلورهای درشتی دارند که همین ویژگی باعث شده که از سنگ‌های کربناتی رسوبی متمایز باشند. کانی اصلی سنگ‌های مرمر، کلسیت است. اما معمولا سایر کانی‌ها (نظیر پیریت، لیمونیت، هماتیت، کوارتز و گرافیت) نیز در این سنگ‌ها یافت می‌شوند.

سنگ اسلب ابعاد مرمر

سنگ اسلب مرمریت

این نوع اسلب سنگ نیز یکی دیگر از انواع سنگ است که حاصل دگرگونی سنگ آهک است. اصلی‌ترین ماده سازنده سنگ مرمریت، کربنات کلسیم است. سایر ترکیبات آن نیز شامل کریستال، دولومیت و کلسیت هستند. هر چه بلورهای این نوع سنگ ریزتر باشند، سنگ در برابر هوازدگی مقاوم‌تر است و قابلیت ساب خوردن آن نیز بیشتر است.

سنگ‌ مرمریت در تنوعی از رنگ‌های گوناگون در دسترسند که علت آن وجود ناخالصی‌هایی (همچون میکا، گرافیت، اکسید آهن، سیلیس و مواد آهکی) در این سنگ‌ها است.

برخی از انواع مرمریت‌ها حاوی منیزیم هستند. این نوع مرمریت‌ها به علت سختی بالای کربنات منیزیم، در مقایسه با مرمریت‌هایی که از کلسیت خالص تشکیل شده‌اند، مقاوم‌ترند. به علت این مقاومت بالا، می‌توان در راه پله و فضای بیرونی ساختمان از این سنگ‌ها استفاده کرد. برای این که سنگ مرمریت مقاوم‌تر شود و خلل‌های آن پوشیده شوند، می‌توان از موادی نظیر رزین، اپوکسی و چسب روی آن استفاده کرد. در کل این نوع سنگ مقاومت بسیار بالایی در برابر هوازدگی، آب، خم شدن و فشار از خود نشان می‌دهد و رنگ پایداری دارد، به همین علت است که می‌توان از آن به عنوان سنگ اسلب کف استفاده کرد.

سنگ اسلب مرمریت تهران

سنگ اسلب چینی

سنگ اسلب چینی که به آن سنگ کریستال نیز گفته می‌شود نوعی سنگ آهکی یا دولومیتی است. این نوع سنگ دگرگونی، ویژگی‌های منحصر به فردی نظیر رنگ روشن، رگه‌های زیبا، مقاومت مناسب و جذب آب پایین دارد و یک سنگ اسلب ارزان قیمت‌تر نسبت به سنگ مرمر است.

این سنگ‌ها دانه‌های بلور درشتی دارند. کانی اصلی تشکیل دهنده این نوع سنگ، کلسیت است. اما سنگ‌هایی که از یک معدن استخراج می‌شوند با سنگ‌های استخراج شده از یک معدن دیگر متفاوتند و دارای کانی‌های گوناگونی هستند. دیگر کانی‌هایی که در این سنگ‌ها یافت می‌شوند شامل پیریت، سیمونیت، هماتیت و کوارتز هستند. هر چقدر میزان کوارتزی که در بافت سنگ موجود است بیشتر باشد، سختی آن نیز بالاتر است.

اگر کانی‌های سنگ اسلب چینی خالص باشند، رنگ آن مایل به سفید خواهد بود. اما اگر مواد کربن دار در سنگ وجود داشته باشند رنگ سنگ سیاه، خاکستری روشن و خاکستری تیره خواهد بود‌.

اگر سنگ رگه‌های قرمز یا صورتی داشت، این نشان دهنده وجود ذرات ریز کربنات منگنز و هماتیت در بافت سنگ است. وجود رنگ زرد و کرمی نیز نشان دهنده وجود لیمونیت در سنگ است‌. اگر رگه‌های سبز در سنگ وجود داشت، به این معناست که کلریت یا سایر سیلیکات‌ها در سنگ وجود دارند. به علت مقاومت نسبی و ساب پذیری بالا، از این سنگ‌ها معمولا در: نمای داخلی مراکز درمانی، سرویس بهداشتی و حمام استفاده می‌شود.

سنگ اسلب جدید

سنگ اسلب تراورتن

سنگ اسلب تراورتن نوعی سنگ آهکی متخلخل است. این سنگ تزئینی از پرطرفدارترین انواع سنگ است که جلوه‌ای سنتی و طبیعی دارد و تا حدی به سنگ آهک شبیه است. سنگ اسلب تراورتن از رسوبات چشمه‌های آب گرم بر جای مانده است و به دلیل وجود گازهای محبوس در این چشمه‌ها، این سنگ‌ها دارای حفره یا تخلخل هستند.

به علت مقاومت بالایی که سنگ تراورتن و اسل آن دارد معمولا در نمای خارجی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود حفره در اسلب سنگ‌های تراورتن باعث شده که موادی نظیر سیمان و دوغاب به خوبی وارد فضاهای خالی شوند و به خاطر این که جنس این سنگ‌ها آهکی است، یک اتصال قوی بین سنگ و سیمان ایجاد می‌شود. به همین خاطر این سنگ‌ها به بافت زیرین نما به خوبی می‌چسبند و خطر ریزش آنها خیلی پایین است.

رایج‌ترین رنگ‌های این نوع اسلب سنگ، سفید عاجی، کاراملی و سفید کامل هستند.

سنگ اسلب خاص

سنگ اسلب گرانیت

سنگ گرانیت که به سنگ خارا نیز شناخته می‌شود بافتی دارد که متشکل از دانه‌های متوسط تا درشت است. این سنگ نوعی سنگ آذرین درونی است و یکی از سنگین‌ترین انواع سنگ‌های اسلب است. کانی‌های گوناگونی در سنگ اسلب گرانیت وجود دارند که باعث شده‌اند در طیف رنگی متنوعی در دسترس باشد: از سفید و سبز و صورتی گرفته تا خاکستری تیره و حتی سیاه. این نوع سنگ‌ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند و تنوع طرح و رنگ مناسبی دارند که می‌توانید برای اهداف گوناگونی از آنها استفاده کنید.

از رایج‌ترین جاهایی که سنگ‌های اسلب گرانیت استفاده می‌شوند می‌توان به کف لابی هتل‌ها، سالن‌ها و… اشاره کرد.

خرید سنگ اسلب در تهران

قیمت سنگ اسلب

سنگ‌های اسلب نوعی سنگ طبیعی هستند و مراحل تولید آن‌ها نسبتا سخت است و به تجربه و تخصص نیاز دارد، به همین خاطر معمولا در مقایسه با سایر انواع سنگ، قیمت بالاتری دارند.

به طور کلی قیمت سنگ اسلب جدید بسته به نوع، طرح و رنگ سنگ، کیفیت برش، جنس، ضخامت، اندازه و سایر عوامل متفاوت است.

برخی از رایج‌ترین علل بالاتر بودن قیمت این نوع سنگ‌ها عبارتند از:

  • پروسه صیقل دهی و برش دادن این سنگ‌ها اغلب حساس، سخت و زمان‌بر است.
  • هزینه خرید کوپ سنگ‌هایی که ابعاد بزرگی دارند، نسبت به سایر انواع سنگ‌های خام بالاتر است.
سنگ اسلب فیروزه ای

خرید سنگ اسلب شمس آباد

شهرک صنعتی شمس آباد که در ۴۵ کیلومتری اتوبان تهران قم قرار گرفته است یکی از فعال‌ترین بازارهای سنگ در ایران است. بیش از چندین هزار کارخانه در این شهرک صنعتی مشغول به فعالیت هستند.

اگر به دنبال یک کارخانه سنگبری برای خرید انواع گوناگون سنگ نظیر اسلب سنگ هستید، کارخانه سفیر استون که در شهرک صنعتی شمس آباد واقع شده است، انتخاب مناسبی برای خرید سنگ‌های باکیفیت است.

سنگ اسلب دهبید

سنگ اسلب بوک مچ یا فورمچ چیست؟

این دو اصطلاح به نوع چینش و قرارگیری سنگ‌ها در کنار هم اشاره دارند. منظور از بوک مچ (book match) زمانی است که دو سنگ اسلب به صورت قرینه یا جناقی در کنار همدیگر قرار بگیرند. همانطور که از اسم بوک مچ پیداست، این نوع چینش همچون یک کتاب باز به نظر می‌رسد. در این روش، دو سنگ به صورت عمودی یا افقی به هم می‌چسبند و روی سطح مورد نظر نصب می‌شوند. خط اتصال این دو سنگ، نقش خط تقارن را دارد.

✔️برای مثال: حرف w را در نظر بگیرید. در بوک مچ، دو اسلب دارای طرح v به هم وصل می‌شوند تا w را بسازند‌.

فورمچ (four match) نیز به نوعی از چینش اشاره دارد که در آن چهار سنگ اسلب در کنار هم قرار می‌گیرند. در فورمچ دو خط تقارن داریم. اگر بخواهیم سنگ‌های طرح v در مثال بالا را به روش فورمچ کنار هم قرار دهیم، طرحی شبیه XX ایجاد می‌شود. اگر دقت کنید می‌بینید که این طرح از چهار v تشکیل شده‌. در این نوع چینش، هر سنگ اسلب به صورت افقی و عمودی با سنگ کناری خود در تقارن است.

سنگ بوک مچ اسلب

سنگ اسلب در طراحی داخلی

همانطور که گفتیم به علت زیبایی و دوام، به وفور از سنگ‌های اسلب در طراحی داخلی استفاده می‌شود. رایج‌ترین کاربردهای سنگ اسلب در طراحی داخلی شامل این مواردند:

سنگ اسلب کف

از آنجایی که سنگ‌های اسلب دوام بالایی دارند و می‌توانند وزن افراد و لوازم را تحمل کنند، معمولا در کف از آن‌ها استفاده می‌شود. یکی دیگر از دلایل استفاده از سنگ اسلب برای کف، زیبایی و طرح یکنواختی است که به نمای داخلی می‌دهد. معمولا از این سنگ‌ها برای کف هتل‌ها، رستوران‌های شیک و سالن‌های زیبایی لوکس استفاده می‌شود.

سنگ اسلب برای دیوار

معمولا از یک تکه بزرگ اسلب سنگ مرمر در دیوار هتل‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها، مراکز درمانی شیک و کانتر ارائه خدمات در شرکت‌ها استفاده می‌شود. هدف از استفاده از سنگ اسلب برای دیوار، ایجاد جلوه‌ای خاص در نمای داخلی است.

اسلب سنگ مرمر

 

دکوراسیون پذیرایی یا نشیمن با سنگ اسلب

قرار دادن یک دیوار سنگی در اتاق نشیمن یا پذیرایی می‌تواند ایده بسیار جالبی باشد و باعث شود که دکوراسیون مدرن‌تر و شیک‌تری داشته باشید. استفاده از سنگ‌های تزئینی در فضای اتاق نشیمن یا پذیرایی، توجه‌ها را به خود جلب می‌کند و باعث می‌شود عیوب دیوارهای گچ‌کاری شده و سایر نقص‌های داخلی ساختمان کمتر به چشم بیایند. خیلی از افراد از این سنگ‌ها برای نمای پشت تلویزیون‌شان استفاده می‌کنند.

دکوراسیون آشپزخانه با سنگ اسلب

از آنجایی که طراحی دکوراسیون آشپزخانه نقش زیادی در زیبایی هر خانه‌ای دارد، باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. از سنگ‌های اسلب معمولا به عنوان رویه کابینت در آشپزخانه استفاده می‌شود. اسلب مقاومت و زیبایی بیشتری نسبت به رویه‌های ام‌دی‌اف دارد. به علاوه جذب آب پایین‌تری نیز دارد و خیلی دیر خراب می‌شود. با خرید اسلب سنگ برای کابینت، تا مدت طولانی خودتان را از دردسر تعویض رویه کابینت خلاص کنید.

سنگ اسلب ارزان

دکوراسیون حمام با سنگ اسلب

از آنجایی که در حمام سنگ‌ها به طور مداوم با آب و شوینده‌های شیمیایی در تماس هستند، انتخاب سنگ‌های اسلب به این علت که نفوذ ناپذیری بالایی دارند و رطوبت را جذب نمی‌کنند، انتخاب مناسبی است. به علاوه، این سنگ‌ها مقاومت بالایی در برابر اسیدها و مواد خورنده دارند.

اگر می‌خواهید از سنگ اسلب برای کف حمام استفاده کنید، مطمئن شوید که نوعی از این سنگ را انتخاب می‌کنید که لیز و لغزنده نیست.

نمای داخل حمام

سنگ اسلب دستشویی

در سرویس بهداشتی نیز به طور گسترده از سنگ‌های اسلب استفاده می‌شود زیرا علاوه بر دلایلی که در قسمت بالا برای سنگ‌های اسلب حمام گفتیم، این سنگ‌ها با گذر زمان تغییر رنگ نمی‌دهند و تخلخل کمی دارند.

از سنگ‌های اسلب در دستشویی برای اهداف تزئینی نیز استفاده می‌شود. برای مثال شیرآلات را روی این سنگ‌ها قرار می‌دهند تا سرویس بهداشتی ظاهر مدرن و بهتری داشته باشد.

 

سنگ اسلب در لابی

از آنجایی که رفت و آمد در لابی زیاد است، باید دنبال سنگی باشید که در برابر ضربه و ساییدگی مقاوم باشد و در عین حال ظاهر بسیار شکیلی داشته باشد. به همین علت است که خیلی از افراد به فکر استفاده از سنگ اسلب در لابی می‌افتند. این سنگ‌ها دیر خش می‌افتند، قابلیت جلاپذیری خوبی دارند و نظافت و تمیز کردن آن‌ها راحت‌تر است.

سنگ مناسب برای کف لابی

مزایای استفاده از سنگ اسلب

استفاده از اسلب سنگ‌ها مزایای زیادی دارد، به همین علت است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از رایج‌ترین مزایای این سنگ‌ها عبارتند از:

✔️طول عمر بالا:

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سنگ‌های اسلب، دوام بالای آنهاست‌. خصوصا زمانی که از سنگ اسلب برای کف استفاده کنید متوجه دوام بالای آن خواهید شد. اگر به مرور زمان و به هر دلیلی، روی این سنگ های خط و خشی بیفتد یا رنگشان کمی کدر شود، می‌توانید از دستگاه ساب‌زن استفاده کنید تا آنها را مثل روز اولشان کنید.

✔️کم بودن دور ریز و ضایعات:

از آنجایی که اسلب‌ها یکی از بزرگ‌ترین محصولات سنگی هستند و برای آماده کردن آنها به کمترین میزان برش نیاز است، هنگام انجام پروسه‌هایی همچون برش و صیقل کاری، ضایعات کمی تولید می‌کنند و دورریز پایینی دارند.

به علاوه زمانی که می‌خواهید آنها را نصب کنید، معمولا به برش دوباره نیازی ندارند و در صورت نیاز تنها مقدار کمی از سنگ برش داده می‌شود.

✔️زیبایی و جلوه بی‌نظیر:

این سنگ‌ها از رنگ‌های مصنوعی درست نشده‌اند و هر رنگ و طرحی که می‌بینید طبیعی است. به همین علت است که زیبایی خاصی دارند و جلوه‌ای بی نظیر به نمای بیرونی یا طراحی داخلی ساختمان‌تان می‌بخشند.

 

 

لینک کوتاه شده صفحه: https://b2n.ir/s59016